זכותכן ליטול חלק שווה בחיי החברה היהודית היוא זכות בסיסית

נחום פצ'ניק

קישור למאמר המקורי באתר "קולך"

נחום פצ'ניקאינכן נגרעות ואינכן גרועות מאחרים. חשוב לי לומר לכן שההשוואה עצמה שלכן על-ידיכן ל'טמאי מת' הייתה קשה לי. אינכן טמאות! אינכן פסולות חס ושלום, אתם חלק בלתי נפרד מאיתנו החברה הדתית ויותר חשוב אתן חלק חשוב מאנושיותנו כבר שנים אני מסתובב עם מחשבה שהקדוש ברוך הוא הנחית לדורנו הומואים ולסביות כדי שנלמד לקבל בפשטות ובשמחה את מי ששונה מאיתנו

לבנות בת קול היקרות והחשובות לנו עד מאוד!

אני כותב את שורת הפתיחה בלשון רבים. אינני נוהג לדבר בשמם של אנשים אחרים בחיי, להיפך. לרוב מקפיד אני להשמיע את קולי האישי והיחידי מתוך תקווה שיישמע אך כאן אני חורג ממנהגי וחש צורך לדבר בשמם של קולות רבים רבים, קולות מלאי אמונה, דתיים, מלאי רצון לקרבה להשם יתברך, אך קולות מושתקים. אני משוכנע שרבים רבים חלקם בקול רם וחלקם בסתר ליבם ובחדרי מחשבותיהם מזדהים עם דברי ב"ה.

אתן שואלות למה ניגרע ואני משיב לכן לא תיגרעו! זכותכן ליטול חלק שווה בחיי החברה היהודית הוא זכות בסיסית. אתן שואלות למה ניגרע ואני משיב כי אינכן נגרעות ואינכן גרועות מאחרים. חשוב לי לומר לכן שההשוואה עצמה שלכן על-ידיכן ל'טמאי מת' הייתה קשה לי. אינכן טמאות! אינכן פסולות חס ושלום, אתם חלק בלתי נפרד מאיתנו החברה הדתית ויותר חשוב אתן חלק חשוב מאנושיותנו כבר שנים אני מסתובב עם מחשבה שהקדוש ברוך הוא הנחית לדורנו הומואים ולסביות כדי שנלמד לקבל בפשטות ובשמחה את מי ששונה מאיתנו את מי שאחר מאיתנו והנה השבוע שמעתי על ידידה מקסימה, פעלתנית ויצירתית, יראת שמים, מוצלחת, "דוסית", כזו שכל אב ואם חולמים שתהייה להם והנה היא לסבית והיא בת 40 והיא היא והיא לא תשתנה וגם לא צריכה להשתנות, אנחנו זקוקים בעיקר בשביל עצמנו ללמוד לקבל אותה ואת כל מי ששונה זה לא פחות בשבילנו מאשר בשבילכן.

לא 'טמאי מת' אתן חלילה ולא נגרעות אתן, אמנם מקומכן נידחק כעת אך אני מאמין שיבואו עלינו ימים מלאי קבלה יותר, ימים של אושר וכבוד, ימים שבהם נפחד פחות ממי ששונה מאיתנו ממי שהוא "אחר" אני מאמין שבשביל זה אתן כאן.
הסופרת אתי הילסום שנרצחה בשואה הי"ד כותבת ביומנה: "ובכל מקום בו אני פוסעת תלויים שלטים האוסרים על יהודים לפנות לדרכים המובילות לחיק הטבע אבל השמים משתרעים גם מעל לפיסת הדרך המותרת לנו, איש אינו יכול לפגוע בנו, באמת שלא, אפשר להקשות עלינו, אפשר לגזול רכוש אפשר להגביל את חופש התנועה שלנו אבל הפגיעה האמיתי באה תמיד מתוכינו, מעצמנו,, מתוך זה שאנו מרגישים רדופים, ומושפלים. אני מאמינה באלוקים ומאמינה בבני אדם ואני מעיזה לומר את הדברים האלה בלי בושה. החיים יפים ואני מרגישה את עצמי חופשייה" נזכור כי השמים משתרעים בכול מקום ומעל לכל הגבלה והשתקה והשם יעשה את הטוב והישר בעיניו, לאט לאט.

נחום פצ'ניק, נשוי+3, יליד קריית ארבע שנת 73, משורר, ממקימי כתב העת "משיב הרוח" ספרו סוס האמונה יצא ב-07 בהוצ' כתר. מנחה סדנאות צחוק ושמחה, כותב בynet בנושאי יהדות יצירה ואקולוגיה