"וצרת אותם בכנפיך": אירוע פסח שני תש"ע

טלי ברנר

טלי ברנר

טלי ברנר

באירוע "פסח שני", שנערך השנה בסימן אחריות ההנהגה למיעוטים בחברה הדתית, השתתפו כ-120 איש.הפקת הערב, בשיתופם של אירגונים שונים – בת קול, חברותא, נאמני תורה ועבודה, מבוי סתום, האגודה להבנה בין דתית ובית יהודית, היתה דוגמא לקבלת האחר ולשיתוף פעולה בין גורמים שונים בתוך הציבור הדתי. אנו מקווים כי שיתוף פעולה זה ימשך, ופעילות "פסח שני", תלך ותתרחב.

 

"וצרת אותם בכנפיך": דיווח מהאירוע לכבוד "פסח שני" – יום הסובלנות בחברה הדתית

באירוע "פסח שני", שנערך השנה בסימן אחריות ההנהגה למיעוטים בחברה הדתית, השתתפו כ-120 איש.

הערב נערך בבית יהודית – מרכז תרבות עמים בירושלים, וכלל פאנל, סדנאות וסרט. הפאנל, בהשתתפות הרב יהודה גלעד וד"ר חנה פרידמן, ובהנחייתו של ד"ר אריאל פיקאר, עסק בעיקר בגבולות ההכלה של הקהילה הדתית, ובתפקידה של הקהילה בקבלת הפרט, על שונותו.

 

הרב יהודה גלעד - תמונה מאתר "קולך"

ד"ר פרידמן קראה לפרשנות מחודשת של פסוקים המדירים מיעוטים בחברה הדתית, ובעיקר הומואים ולסביות, ויצירת מסורת פרשנית מחודשת. הרב גלעד וד"ר פיקאר קראו לקהילה למחות על עוולות כלפי פרטים וקבוצות בחברה הדתית ובכלל. ד"ר פיקאר דיבר גם על הגבולות שהקהילה צריכה להציב לעצמה – עד כמה היא מתערבת בחייו של הפרט ומתי עליה לדעת להניח לפרט לנהוג כראות עיניו.

 

ד"ר חנה פרידמן - תמונה מאתר "קולך"

לאחר מכן נערכו 5 סדנאות. הסדנאות הרחיבו את מושג המיעוט, וניסו לבדוק גם את התמודדותן של קהילות אחרות עם המיעוט. כך, למשל, בסדנה של האגודה להבנה בין דתית, נערך דיון מרתק עם כומר-אשה מהקהילה הפרוטסטנטית-גרמנית בירושלים. למדנו רבות על הדרך בה קבוצות נוצריות שונות נותנות מקום לנשים בתוך תפקידי ההנהגה והכמורה. בסדנה מטעם שב"ל סיפרו הומו ולסבית את סיפורם האישי המרגש. מלבד זאת התקיימה סדנה מטעם אירגון נאמני תורה ועבודה, בשיתוף רב קונסרבטיבי, בה דנו במקומם של הזרמים האחרים ביהדות ביחס לקהילה האורתודוכסית. בין השאר, נשאלה שם שאלת מקומם של תלמידים ותלמידות קונסרבטיבים ורפורמים בבתי הספר הדתיים. בסדנה מטעם קולך נערך דיון חשוב על יחסה של החברה לנפגעות תקיפה מינית.

סדנא - תמונה מאתר "קולך"

בסוף הערב הוקרן סרטה היפה של קרן חקק "לימו עמני – לימון פרסי", שעוסק באשה ההופכת לאם חד הורית, ובהתמודדות עם משפחתה ועם הקהילה.

הפקת הערב, בשיתופם של אירגונים שונים – בת קול, חברותא, נאמני תורה ועבודה, מבוי סתום, האגודה להבנה בין דתית ובית יהודית, היתה דוגמא לקבלת האחר ולשיתוף פעולה בין גורמים שונים בתוך הציבור הדתי. אנו מקווים כי שיתוף פעולה זה ימשך, ופעילות "פסח שני", תלך ותתרחב.