פסח שני תשע"ו

"הלהט"בים הדתיים מחזקים את מוסד המשפחה", "צריך שתהיה אופציה לברית עבור להט"בים" "הכלה אינה מספקת, אנו כפוסקים מחוייבים למצוא אופק לחיים לבני הקהילה הלהט"בית". אלו רק חלק מהאמירות שנאמרו בערב עיון לרגל פסח שני תשע"ו במכון הרטמן

הערב כלל פאנל בהשתתפות הרב רפי פוירשטיין, הרבנית אוריה מבורך והרב אלקנה שרלו ולאחר מכן סדנה שלראשונה העלתה בפומבי את נושא הטרנסים הדתיים על סדר היום.

בפאנל שהתקיים תחת הכותרת "ההלכה כמקדמת סובלנות" אמרה הרבנית אוריה מבורך:

– לדעתי הלהט"בים הדתיים מחזקים את מוסד המשפחה. אני פוסט מודרנית, פוסט ליברלית. אדם אחד לא מאיים, מה שמאיים על השיח של המשפחה הוא השיח המערבי, השיח הלהט"בי לא מאיים, הלהט"בים לא מאיימים על המשפחה. בחברה הדתית אנשים מוכנים לתת אמפטיה ולא לגיטימציה, חובה לתת לגיטימציה למעשה, צריך לקיים שיח אידיאולוגי אחר שונה מהשיח המערבי המפרק את המשפחה, הוא לא קוהרנטי, לא מייצב את המשפחה ולפיכך השיח הדתי הוא אנטי תזה לשיח המערבי, להטב"ים דתיים שייכים לשיח המשפחתי.

והרב פיוירשטיין המשיך

אבי זכרונו לברכה כתב מאמר לספר נוצרי 'ואהבת לרעך אף על פי שאינו כמוך' דווקא משום שהוא לא כמוך…הייתה לי בקיץ חוויה מכוננת בככר ציון. יש כעס על אלימות, יש בננו חיבורים, האתגר הוא לאהוב את מי שהוא לא כמוך, שהוא שונה, שהוא אחר,

אני לא מתעניין בחיי המיטה של מועמד למכון או של חברי הקהילה, זה לא רלבנטי לגבי, אני בעד למצוא שותפות.
,

כאשר הרב נשאל לגבי ציון חתונה להט"בית בעליה לתורה בבית הכנסת הוא מצד אחד תמך בכך שתהיה אפשרות לחיים זוגיים בברית גם לזוגות מאותו המין, אך מאידך הסתייג מציון החגיגה בבית הכנסת.

ואני לא שואל מישהו למה הוא עולה לתורה. אבל תדעו אני לא אתן שיזרקו סוכריות על להט"ב שיעלה לתורה ערב חתונתו עם בן זוגו, יש אתוס בבית הכנסת, .בית הכנסת – יש קודים, צריך לכבד, אך לפתוח את השערים לכול דיכפין,

בהמשך גבר טרנס דתי (עם ציציות בחוץ!) שאל האם ינתן לו להתפלל בעזרת גברים. הרב פוירשטיין קטע את רצף השאלות כדי לענות חד משמעית – כן. והמשיך "בשמחה ואהבה"

המהלך הדיון עלתה כמה פעמים ההשוואה בין הקהילה הלהט"בית הדתית ומקרים מאתגרים אחרים עבור הקהילה הדתית – שיתוף מחללי שבת קהילה או יהודי שנישא לגוי. אחת השאלות מהקהל התרעמה על ההשוואה – בניגוד לאנשים שבוחרים שלא לשמור שבת או נישאים לגוי, להט"בים דתיים מעוניינים בשמירת מצוות ולא קיימת להם כל אופציה אחרת להקמת משפחה. על כן הם זקוקים לפתרון הלכתי וזה לא מספיק לדבר על הכלה חברתית.

כאן הרב פוירשטיין ענה היכולת הפעולה שלו מוגבלת.

יש הרבה פאזלים ומורכבויות, אמפטיה ורצון, להכיל ולעזור למקום הזה, בחרתי בתורה כמכלול, יש לי מערכת ערכים, ולא הכול אני מבין ויכול לפתור. צריך לחיות עם האבסורד, כמו שאמר קאמי, עם הקטבים, יש לי הרבה שאלות, אמונה שמכילה את השאלות, אני לא יכול לעזור לממזר, לחתן כהן וגרושה. נקודה. לא יכול. האמונה מסובכת, לא ורודה

התשובה הזו לא סיפקה את הרב אלקנה שרלו, שהגיב שלא ניתן להסתפק בהכלה חברתית. הוא אמר:

באחד המפגשים שהיו לי לאחרונה עם חברים מהקהילה הלהטבי"ת פנה אחד ואמר לי: "האם אתה יכול להיות שותף ביצירת אופק לחיים שלי-שלנו בתוך העולם הדתי"? ופניה זו מהדהדת בי ותובעת את קיומה. יש לנו אחריות כרבנים לעבוד יחד עם הקהילה הלהט"בית לבנות אופק לחיים.

ובתשובה לשאלה מתי ייכתב ספר הלכה שיציב בסיס דתי לזוגיות להט"בית אמרה אוריה מבורך שספר כזה צריך להיכתב. שהיא פעילה בבית הלל ומרגישה את ההתקדמות ותשמח להמשיך ולהיות שותפה לשיח שיצור ספר כזה.

לקראת הערב חולקה בבתי כנסת ברחבי הארץ החוברת המאמרים "אלו ואלו"

 

פסח שני. פלייר סופי